Forum:Blenda - Zrób to sam(a)!

Obserwuj wątek
Pafka

Pafka

12 wpisów
Pafka
Pafka
ponad 6 lat temu cytuj

Witam po przerwie!
Inne sprawy zaprzątały moją głowę i zakupiona wcześniej folia ratunkowa trochę przeleżała w szufladzie.

Wiele było wspominane o oświetleniu. Praktycznie każdy podręcznik o tym mówi jakie to ważne i jak wielki wpływa ma to efekt końcowy na zdjęciu. Dróg dojścia do efektu końcowego jest wiele - najprościej robić zdjęcia w dziennym rozproszonym świetle, można też zaopatrzyć się w zestaw lamp studyjnych ale... można tez użyć blendy.

Blenda w potocznym języku oznacza dwa rodzaje akcesoriów:
- materiał przepuszczalny podobny do kalki lub tiulu (firanki?) - ma za zadanie rozproszyć przechodzące światło zmieniając światło ukierunkowane i ostre w rozproszone i zmiękczone;
- materiał odbijający - poprzez odbicie można skierować światło w miejsca spowite cieniami rozjaśniając je... materiał odbijający może być biały, srebrny lub złoty - ma to wpływ na barwę (i ciepło/temperaturę) kreowanego światła;

Wracając do tematu - udowadniać, że odbijać światło trzeba nie mam zamiaru, bo fotografujący dzielą się zasadniczo na dwie grupy - tych co odbijają i tych którzy dopiero zaczną to robić:-) Jeśli jesteście w tej drugiej grupie - czytajcie z uwagą dalej!

Najprościej odbijać arkuszem białej kartki - bierze się w rękę co popadnie i już... Trochę lepsza (efektywniejsza w odbijaniu) jest kartka błyszcząca. Idealne są kalendarze ścienne - im większe tym lepsze, bo większa powierzchnia lepiej rozprasza światło.

Aby być trochę bardziej profi, skuteczniej oświetlać przez odbicia i dzięki temu robić lepsze zdjęcia można sobie 'profi-blendę' zrobić samemu.

Przepis na Blenda - Zrób to sam(a):
Składniki są ekstremalnie tanie:
- kawałki taśmy klejącej
- kawałek sztywnej tektury
- folia ratunkowa (zwana folią NRC)

Poza folią wszystko się znajdzie w domu... folię można kupić w aptece lub na portalu aukcyjnym - koszt ok. 4zł. Polecam kupić kilka pakietów - przyda się jako składnik apteczki na górskie wycieczki lub do auta (naprawdę ratuje życie!)

Folia ma dwie strony - srebrną i złotą. Polecam od razu zrobić dwie blendy (albo i cztery - po dwie każdego koloru:-) i samemu się przekonać z którym kolorem są lepsze efekty.

Folię zawija się i podkleja taśmą - co tu wyjaśniać - czynność na 5minut roboty:

Gotowe!
Jak używać blendy? Najprościej ustawić ją w kontrze (tj. po przeciwnej stronie) do głównego źródła światła. Nie jest to pełna recepta na sukces ale od czegoś zacząć trzeba... W kolejnym kroku można spróbować ustawić blendę z boku...

Aby dobrze ustawiać blendę (lub inne źródło doświetlające cienie) trzeba umieć zidentyfikować zacienione miejsca.
Mała dygresja - oko ludzkie widzi baaardzo dużo... zarówno w jasnych miejscach jak i w ciemnych. Widzi duuużo więcej niż matryca aparatu. Na początku trudno wypatrzeć 'zagrożone cieniem' miejsca. Widać je za to na podglądzie w aparacie po zrobieniu zdjęcia - spróbujcie zwrócać na to uwagę.

A teraz ćwiczenie praktyczne.
Zdjęcie doświetlona dwoma miniblendami (format A4):

Widać cienie (i dobrze, bo jakieś muszą być - inaczej wyjdzie sterylna fotka katalogowa) ale nie są one głębokie i ciemne.

Uchylenie rąbka tajemnicy:

Światło pada od tyłu a przód doświetlony jest światłem odbitym.

A tak wygląda fotka bez 'odbijaczy':

Nawet poprawienie kadrowania nie poprawia efektu - czarny cień psuje efekt.

I na koniec zestawienie efektu o którym pisałem wyżej. Lewe zdjęcie to obraz rejestrowany ludzkim okiem (bez blend - oko samo "koryguje" cienie), prawe zdjęcie to takie jak nam wyjdzie "z aparatu". Trzeba zrozumieć ten efekt, że aparat (matryca) to nie ludzki oko i cienie się pojawią choć na pierwszy "rzut oka" ich nie widać!


i co Wy na to? Podzielcie się efektami...

Shinju
Shinju
ponad 6 lat temu cytuj

Muszę zrobić taką blendę z folii i zobaczyć jak się będzie sprawdzała w moich warunkach :) Fajny pomysł.

AbcMojejKuchni
AbcMojejKuchni
ponad 6 lat temu cytuj

Mnie też się podoba i też spróbuję:)

Atria
Atria
ponad 6 lat temu cytuj

Niestety u mnie taka blenda się nie sprawdza - jest za mocna... teraz używam chyba najczęsciej steropianu jednak..

Pafka
Pafka
ponad 6 lat temu cytuj

Zróbcie dziewczyny - koszt znikomy a doświadczenia bezcenne...:-)

Atria - to wszystko zależy od "siły światła" jakim dysponujesz. Powyższe fotki były robione po południu, światło zza firanki, w moim odczuciu zbyt słabe... (lubię działać w mocnym świetle, które zawsze można 'przytłumić' niż w za słabym).
Blendę można odsunąć i wtedy działa słabiej. (tak samo jak odsuwa się źródło światła gdy nie ma regulacji mocy a jest za silne... 'moc' maleje bodajże z kwadratem odległości ale ręki nie dam sobie uciąć - pisze z pamięci).

Używałem też styropianu ale wg mnie dodaje on takie "coś" do zdjęcia czego nie lubię... jak miałem wybierać dużo bardziej pasowała mi zwykła kartka z ksero lub z kalendarza (błyszcząca kredowa)...
Kiedyś testowałem też folię alu (od pieczenia) - też mi nie przypadła do gustu...

Blendy wolę srebrne lub mlecznobiałe... Tu zrobiłem specjalnie dla wpisu dwie aby pokazać dwie strony folii ratunkowej.
Widać też jak się złoty kolor rzucił na jajeczka :-)

Aby nie było też herezji - mam lampę błyskową na kabelku i bardzo często to za jej pomocą doświetlam cienie. Jest to bardzo wygodne i szybkie rozwiązanie niż 'konstruowanie' stelaży dla blend.

--------
Jeszcze jako suplement do postu - spojrzenie na dwa ostatnie zdjęcia przedstawiające zdjęcie z doświetleniem jak i bez niego.
Pierwszą różnicę już wspomniałem - złota blenda dodała złotego pobłysku na jajeczkach. Dodaje to klimatu ciepła, trochę kojarzy się z zachodem słońca... ja osobiście nie lubię jak mi się takie coś wkrada (tym bardziej, że nie było zamierzone).

Drugi aspekt to 'rysowanie' światłem:
Fotka pierwsza poprzez odbicie ma światło zmiękczone i rozproszone. Nie ma ostrych konturów (spójrzcie na serwetę - wygląda jak 'wyczesana'). Zwróćcie uwagę na fakturę 'ciała' kurczaczka...
Na drugim zdjęciu widać wpływ ostrego światła. Wydobywa ono 'ostro' fakturę serwety (dlatego mówi się o tym świetle ostre) - wszystkie szczegóły są "kanciaste", faktura mocno wyrzeźbiona.
A oba zdjęcia miały dokładnie takie same parametry przesłony i co za tym idzie głębi ostrości. Na drugim zdjęciu jednak serweta wygląda na bardziej ostrą.

Wykonajcie ćwiczenie pt. "zobaczyć światło" patrząc na te dwa zdjęcia... spróbujcie wyczuć co się dzieje ze światłem (tym bardziej, że wiecie jak wyglądało zaplecze).

Mam w zanadrzu jeszcze kolejny wpis w tym temacie (blendy i doświetlanie domowym sposobem) ale nie mam kiedy zrobić ilustrujących go fotek... cierpliwości :-) budowa mnie wykańcza :-(

katie's wonders
katie's wonders
ponad 6 lat temu cytuj

Ja używam po prostu białego prześcieradła - o wiele łatwiej jest je złożyć i schować niż blendę :) Ładnie odbija białe światło, zresztą jak można zauważyć na zdjęciu :)

Pafka
Pafka
ponad 6 lat temu cytuj
katie's wonders:
Ja używam po prostu białego prześcieradła - o wiele łatwiej jest je złożyć i schować niż blendę :) Ładnie odbija białe światło, zresztą jak można zauważyć na zdjęciu :)

Katie - no właśnie u mnie materiałowa blenda się nie sprawdzała - raz, że nie miał kto tego trzymać (a karton można sobie zawsze podeprzeć/oprzeć, jest lżejszy), dwa - wg mnie tkaniny słabo odbijają światło - raczej je "pochłaniają". U Ciebie tez nie widać zbytnio tego efektu doświetlenia (IMO zbyt subtelne wyszło).

Próbowałaś z bardziej odbijającymi sprzętami (wspomniany styropian, karton, folia)?

dawny_basik
dawny_basik
ponad 5 lat temu cytuj

Właśnie dostałam pod choinkę wspaniałą (chyba niemal profesjonalną) blendę 5 w 1 czyli białą, czarną, srebrną i złotą blendę. I na razie zupełnie nie wiem jak się za nią zabrać (oczywiście nie teraz ;) ) Jest okrągła, całkiem sporej średnicy (myślę że około 1 metra). Zaczynam zastanawiać się jak się nią posługiwać, w jakiej odległości od obiektu fotografowanego ją ustawiać (jak to będę wiedzieć, zastanowię się jak ją ustawić aby stała a nie leciała) czy ma stać pionowo, czy pod kątem itd.
Pafko, nieoceniony pomocniku amatorów fotografii liczę na pomoc :)

venka
venka
ponad 5 lat temu cytuj

dawny_basik wszystko zależy od tego skąd idzie światło i jak chcesz doświetlić obiekt zdjęcia.. Najlepiej dowiesz się tego próbując, jeśli po jednej stronie postawisz lampę, czy też po jednej stronie będzie okno, a pomiędzy nim a blendą obiekt Twojego zdjęcia (możesz postawić cokolwiek, żeby poćwiczyć), to poruszając blendą sama zobaczysz jak zachowa się odbijając światło.. Im bliżej obiektu będzie blenda tym silniejsze będzie jej działanie - dalej postawiona blenda odbije światło delikatniej. Inaczej będzie też doświetlała Twój obiekt w zależności od kąta pod jakim ją ustawisz w stosunku do źródła światła. A w zależności od tego jakiego koloru blendy użyjesz zależy jak zadziała. Biała daje delikatne odbicie i ładnie rozproszone światło, srebrna trochę mocniejsze,ostrzejsze i chłodniejsze, złota ciepłe zdjęcie może wydawać się żółtawe, czarnej nigdy nie używałam ale zgaduję że raczej się nią nie doświetla a "pogłębia" cień.. Możesz postawić jakiś przedmiot oświetlony z jednej strony i tylko poobserwować poruszając blendą a jeszcze lepiej jak porobisz sobie zdjęcia bo tak jak wyżej było gdzieś napisane ludzkie oko postrzega światło inaczej i na zdjęciu łatwiej będzie Ci potem porównać efekty.

Podsumowując
1. Od odległości blendy od fotografowanego przedmiotu zależy intensywność doświetlenia.
2. Od kąta nachylenia blendy i kąta pod jakim światło odbija się od blendy i trafia na przedmiot zależy jakie partie przedmiotu doświetlisz.
3. Od koloru blendy zależy jaki będzie ton doświetlenia - cieplejszy, chłodniejszy czy neutralny w barwie.

powodzenia!

dawny_basik
dawny_basik
ponad 5 lat temu cytuj

Dzięki! Mam już za sobą pierwsze próby (takie o jakich piszesz) ale chyba światło za oknem jest zbyt słabe abym mogła wyraźnie zaobserwować różnice w zdjęciach. Na razie nie próbowałam z lampą błyskową, ale tu obawiam się zbyt intensywnego efektu, ale muszę to sprawdzić doświadczalnie.

venka
venka
ponad 5 lat temu cytuj

to chyba trochę tak, że światło zza sporego okna już jest mocno rozproszone bo zanim wpadnie do okna odbija się od wielu przedmiotów.. I trudno złapać blendą już rozproszone światło bo nie można powiedzieć skąd konkretnie pada.. Pada z dużego okna. A światło lampy łatwiej złapać blendą bo pada z konkretnej strony więc odbicie będzie bardziej widoczne..

dawny_basik
dawny_basik
ponad 5 lat temu cytuj

Zdecydowanie masz rację, tym bardziej teraz kiedy mamy zimowe słońce i światło. Dziękuję jeszcze raz!

Zaloguj się, aby odpowiedzieć