Forum

Nikon Coolpix L820

Obserwuj wątek
srk76

srk76

13 wpisów
srk76
srk76
prawie 3 lata temu cytuj

Nadeszła wiekopomna chwila wymiany mojego starego kompakcika samsunga s760 na coś innego. Od razu na wstępie muszę zaznaczyć, że profesjonalna fotografia jest mi obca, a termin nowy aparat niestety nieoznacza lustrzanki lub innego profesjonalnego sprzętu za tysiące złotych.

Chcę aparat do robienia zdjęć potraw i na imprezowe lub wakacyjne sweetshooty. Wypatrzyłem sobie tytułowy aparat i jestem ciekaw czy ktoś z Was go używał. Cena nie poraża parametry techniczne dla takiego laika jak ja są wystarczające. Czy jest coś o czym wiecie a co może mi go wybić z głowy?

marcin
marcin
prawie 3 lata temu cytuj

Podejrzewam, że w tej cenie nie można się czepiać. Mam jednak wrażenie, że tak ciemny obiektyw może być problemem.

Jeśli chodzi o zastosowania pozakulinarne, to warto pamiętać, że czasem najlepszy aparat jest taki, który mieści się w kieszeni. No ale coś za coś, 30x zoom... (nie wiem, czy faktycznie będziesz go używał w tak dużym zakresie).

W każdym razie na papierze wygląda w porządku (w tej klasie).

srk76
srk76
prawie 3 lata temu cytuj

Zmartwiło mnie słowo ciemny obiektyw, którego nie rozumiem. Tworzy to problem przy robieniu zdjęć w niesprzyjających warunkach oświetlenia? Co do zoom'u. Mam nad głową przelotówkę pasażerskich z Pyrzowic. Jakbym mógł łapać zdjęcia przelatujących samolotów byłbym happy :) Zaletą tego nikona jest też to że z akcesoriami jak torba, statyw etc. zmieściłbym się nawet w 900 złoty.

Aneta Klimecka
Aneta Klimecka
prawie 3 lata temu cytuj

@Marcin również planuje zakup aparatu, pierwszego, bardziej nadającego się do zdjęć jedzenia, obecnie mam Sony cybershota jaki polecasz aparat z jasnym obiektywem w rozsądnej cenie, podobno do zdjęć niekoniecznie dobra lustrzanka, może być także aparat do zdjęć makro - tak polecił mi PAN w jednym ze sklepów, proszę o poradę:-)

marcin
marcin
prawie 3 lata temu cytuj

Nie śledzę rynku aż tak, żeby wskazywać konkretne modele niestety.

Ciemny obiektyw oznacza, że mało światła do niego wpada i przy robieniu zdjęć w kiepskich warunkach oświetleniowych pojawia się szum. Dodatkowo trudno uzyskać małą głębię ostrości.

Wydaje mi się, że robienie zdjęć samolotom na wysokości 10 km w słoneczne dni i zdjęć jedzenia z odległości 10 cm w pomieszczeniach często przy sztucznym świetle to chyba najbardziej sprzeczne ze sobą zastosowania aparatu :)

srk76
srk76
prawie 3 lata temu cytuj

No niestety. Ja wiem, że jak coś jest od wszystkiego to jest od niczego ale ten 30x zoom jest atrakcyjny jak i makro od 1cm.

Poprzednik miał makro od 10 cm więc tak na chłopski mój rozum ten wydaje się sprawniejszy. Moje zdjęcia na blogu dalekie są od doskonałości ale znów najgorsze nie są. Myślę, że ten nowy aparat sprawi, że będą lepsze.

BTW szukając różnych opinii trafiłem na porównanie nikona z Fuji HS25 EXR ... no i mam zgryz - ciut większe pieniądze ale dane chyba znacznie lepsze. Jeśli chodzi o światło to chyba też.

http://snapsort.com/compare/Fujifilm-HS25-EXR-vs-Nikon-Coolpix-L820/specs

marcin
marcin
prawie 3 lata temu cytuj

Różnice minimalne, Fuji jest rok starszy, brałbym tańszy.

srk76
srk76
około 2 lata temu cytuj

@marcin

Zmienił mi się odrobinę budżet i upatrzyłem sobie ten aparat:

http://www.optyczne.pl/201.2-Test_aparatu-Olympus_Stylus_XZ-2_Budowa__jako%C5%9B%C4%87_wykonania_i_funkcjonalno%C5%9B%C4%87.html

Jak sobie przypominam miałem go w ręku na warsztatach kulinarnych w Sosnowcu a i jasność obiektywu będzie chyba wystarczająca do zdjęć kulinarnych. Ogólnie już jestem napalony jak szczerbaty na suchary to ewentualnie możesz mnie sprowadzić na ziemię. W tej cenie (ok 1300pln) już chyba nic lepszego nie znajdę.

marcin
marcin
około 2 lata temu cytuj

Trudno mi go jakoś na szybko ocenić, te aparaty są bardzo podobne do siebie. Powiem tylko, że do celów "wakacyjnych" fajnie jest mieć nieco szerszy obiektyw.

Ja zawsze polecam rozejrzenie się po sprzęcie używanym. Chyba za niewiele większe pieniądze można kupić kilkuletnią lustrzankę. Jakość zdjęć będzie zauważalnie lepsza.

srk76
srk76
około 2 lata temu cytuj

Sprowadziła mnie na ziemię informacja, że aparatu już nie ma w praktycznie żadnym sklepie w mojej okolicy. Szukam dalej ... może masz rację z tą używką. Chociaż używany samochód to sobie w razie czego naprawię sam, a aparatu jak mi ktoś wciśnie byle co już nie zrobię na igłę.

Trochę boję się używany kupować w Sieci...

srk76
srk76
prawie 2 lata temu cytuj

Temat zamknięty :)

Ewolucja pomysłów na aparat zakończona - zakupiłem Nikon D3200 z obiektywem 40mm F2,8 i już jestem zadowolony po pierwszych próbach. Przy wyborze skupiłem się na fotografii jedzenia i mikro zbliżeń w mojej nowej pasji - modelarstwo kolejowe. Kompromis miedzy jakością, a wyższą ceną też nie był bez znaczenia.

Na wakacyjne wojaże uzbieram sobie na inny obiektyw.

marcin
marcin
prawie 2 lata temu cytuj

No i dobrze :) Lustrzanka to lustrzanka (dopóki jej nie trzeba nosić, jest najlepsza).

srk76
srk76
prawie 2 lata temu cytuj

Bajka :) Dla takiego amatora jak ja normalnie bajka. Dzięki Marcin, bo w sumie to Ty mnie przekonałeś do lustra.

Zaloguj się, aby odpowiedzieć