DURSZLAK – jedyny taki magazyn kulinarny!

9 miesięcy temu

„Durszlak” to magazyn kulinarny tworzony w całości z materiałów dostarczonych przez blogerów kulinarnych zarejestrowanych w serwisie Durszlak.pl

Ideą magazynu jest zaprezentowanie przepisów wybranych blogerów jak najszerszemu gronu odbiorców, czyli osobom młodym, które lubią szukać inspiracji do gotowania w Internecie – na blogach i forach. Pismo powstało z myślą o tych, którzy gotują modnie, aspirują do kuchni nowoczesnej, są otwarci na nowinki kulinarne, ale szanują również tradycyjną kuchnię polską.

Tym razem do współpracy zaproszono jeszcze więcej blogerów, dla których gotowanie jest przede wszystkim pasją i przyjemnością, a nie tylko codziennym obowiązkiem. Polscy blogerzy kulinarni po raz kolejny mają niepowtarzalną okazję do tego, aby podzielić się swoimi przepisami z czytelnikami prasy drukowanej – w pierwszym na polskim rynku magazynie tworzonym w całości z najciekawszych przepisów kulinarnej blogosfery. Udało się zgromadzić ponad 100 niezwykłych przepisów.

Struktura magazynu o objętości 100 stron przewiduje podział na działy, których tematyka nawiązuje zwykle do kategorii, według których blogerzy sortują swoje przepisy na blogach. Podział ten jest jednocześnie sposobem na sprostanie wymaganiom czytelników, amatorów gotowania, którzy często takim właśnie kluczem szukają inspiracji kulinarnych w sieci i magazynach drukowanych. I tak: nie zabraknie przepisów na szybkie i pomysłowe śniadania, codzienne obiady, dania last minute, potrawy zdrowe i nietuzinkowe, smakołyki dla dzieci, a także – w numerze świąteczno-wiosennym – na wyjątkowe dania wielkanocne, świąteczne ciasta oraz oryginalne dania z nowalijkami.

Każdy przepis opatrzony jest zdjęciem blogera, nazwą i adresem internetowym bloga oraz krótkim wprowadzeniem. Ponadto, przy każdej potrawie podano informację na temat ilości porcji, czasu przygotowania i kaloryczności, a na marginesie znalazło się miejsce dla praktycznych wskazówek i ciekawostek kulinarnych.

W każdym dziale prezentowane są przepisy kilku blogerów, co zapewnia uniwersalność oferty, która ma szansę dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Dzięki temu do głosu dochodzą zarówno blogerzy o mocno sprecyzowanych poglądach kulinarnych (np. wegetarianie, osoby przestrzegające diety bezglutenowej), jak i blogerzy, których gusta nie znają żadnych ograniczeń.

Na poziomie graficznym magazyn „Durszlak” odzwierciedla minimalistyczne podejście do layoutu bardzo popularne wśród blogerów zajmujących się tematyką (i nierzadko również fotografią) kulinarną. Potrawy są dobrze wyeksponowane (szparowania, biała zastawa, białe tło), a sposób przygotowania jasno i konkretnie opisany. Dzięki takim zabiegom z jednej strony udało się stworzyć spójny layout o wyrazistym charakterze, a z drugiej nadać magazynowi nowoczesny i dynamiczny sznyt.

 Drugi numer magazynu „Durszlak” ukaże się w środę, 14.03.2018, i będzie kosztował 6,99 zł.