Jaką wodę stosować w kuchni?

4 miesiące temu

Jaką wodę stosować w kuchni? 

Woda, którą wykorzystujemy w kuchni do przyrządzania potraw, ma ogromne znaczenie. Większość Polaków do gotowania używa wody z kranu, choć bardzo często jakość tej wody pozostawia wiele do życzenia. Kranówka ma charakterystyczny, metaliczny posmak, który przekłada się na jakość przygotowanych dańWoda mineralna także nie nadaje się do gotowania. Czy jest na to rozwiązanie? Tak, można stosować w kuchni wodę źródlaną. 

Jak pokazują badania, Polacy najczęściej butelkowaną wodę piją bezpośrednio z butelki lub po przelaniu do szklanki. Wiele osób decyduje się na rozpoczęcie dnia od wypicia szklanki wody z dodatkiem soku z cytryny. Woda butelkowana jest wykorzystywana do przygotowywania różnego rodzaju napojów jak np. lemoniada czy koktajle warzywno-owocowe, tam gdzie podgrzewanie nie jest konieczne. Natomiast w sytuacji kiedy wodę, podczas procesu przygotowywania posiłku, mamy podgrzać czy doprowadzić do wrzenia, decydujemy się na wodę z kranu. Czy słusznie? 

Nie mamy zaufania do jakości wody wodociągowej, pomimo coraz częściej pojawiających się kampanii reklamowych, zachęcających do jej picia. Za jakość wody, która lokalnie opuszcza zakład uzdatniania i trafia do naszych domów, odpowiada stan instalacji wodnej budynku i występujące w niej zanieczyszczeniaNieprzyjemny smak kranówki jest pochodną obecnego w wodzie wodociągowej chloru, który jest dodawany po to, aby przeciwdziałać rozwojowi bakterii. Proces obróbki termicznej wody z kranu powoduje wytrącanie się w postaci osadu części minerałów, co zmiękcza wodę, ale w rezultacie doprowadza do zubożenia składu mineralnego.  

Woda źródlana jest najlepsza dla dzieci i niemowląt, zwłaszcza kiedy ma niską zawartość sodu i siarczanów, dla osób starszych, dla tych, którzy prowadzą tryb życia charakteryzujący się umiarkowaną aktywnością fizyczną oraz dla osób cierpiących na nadciśnienie oraz choroby nerek i serca. Innymi słowy, wodę źródlaną, ze względu na jej neutralny charakter przy niskiej zawartości składników mineralnych, może pić praktycznie każdy, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Jest ona szczególnie dobrym wyjściem, jeśli kranówka pozostawia wiele do życzenia. Przykładem takiej wody jest Primavera. Jest niskosodowa i czerpana z głębokości 473 m. Pochodzi z jednego z najgłębszych, a przez to najlepiej izolowanych i najczystszych źródeł w całej Polsce. 

Głębokość źródła jest również tym co diametralnie odróżnia wodę źródlaną od tej z kranu. Woda źródlana pochodzi z głębokich warstw podziemnych i jest pierwotnie czysta chemicznie i mikrobiologicznie. Natomiast kranówka jest otrzymywana przede wszystkim ze źródeł powierzchniowych lub zbiorników wodnych i jest uzdatniana do spożycia. 

Woda źródlana niskozmineralizowana, taka jak Primavera, ma zawartość składników mineralnych poniżej 500 mg/dm3. Dzięki takiemu składowi jest odpowiednia nie tylko do picia czy gotowania, parzenia kawy i herbaty (bez charakterystycznego osadu, który nie tylko jest mało estetyczny, ale też wpływa na smak naparu), ale też do przygotowania posiłków, zwłaszcza dla dzieci (np. potrawek, zupek, itp.). Primavera ma pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka.  

W sytuacji gdy chcemy przyrządzić zupę lub warzywa, czyli dania, w których woda jest kluczowym składnikiem decydującym o smaku, lepiej jest sięgnąć po wodę źródlaną. Do potraw możemy również stosować wodę gazowaną, czyli nasyconą dwutlenkiem węgla. Można ją dodać do naleśników, połączyć w cieście z maślanką lub mlekiem. Naleśniki będą wtedy puszyste i miękkie.  Nieco podgrzana woda gazowana nada również lekkości ciastu drożdżowemu np. na pizzę. 

Niektórzy stosują do gotowania wodę mineralną i popełniają błąd. Woda mineralna nie nadaje się do podgrzewania i gotowania, ponieważ jest twarda i ma specyficzny smak, który potem przekłada się na smak potraw, a podczas procesu obróbki termicznej wytrącają się z niej sole mineralne, które w takiej postaci nie są przyswajane przez nasz organizm. Co więcej, podczas gotowania wody mineralnej dochodzi do zmiany jej właściwości zdrowotnych.  

Jeśli smak lub jakość wody wodociągowej nie są dla nas zadowalającenajlepiej więc używać do gotowania źródlanej wody butelkowanej, której jakość nie będzie uzależniona od stanu kanalizacji w naszym mieszkaniu, zawartości chloru czy poziomu twardości wody.